Culture and Creative Industries Trenčín 2026

gumicka6.png
kulturnokreativny_01.png
uvodna-fotka-almostar-1-scaled.jpg

Dušan Bustin

Režisér a scenárista dokumentárných a hraných filmov

Tvoríme autorské filmy a dokumenty pre televíziu a kino. Naše filmy sa zúčastňujú medzinárodných festivalov. Vytvárame spoty, videoklipy a prezentačné videá. Robíme vizuálne návrhy, plagáty, fotíme a vystavujeme v galériách. Radi strácame čas pre to, čo nás nadchne a tých, ktorí sa len ponáhľajú, púšťame dopredu. Netvoríme narýchlo, ale naplno.

www.almostar.sk

16.jpg

Barbora Holíčková

Marketér, spoluzakladateľka Pucle, držiteľka licencie PechaKucha
Night Trenčín, spoluorganizátor Trenčín na Korze

“Trenčín sú pre mňa ľudia. Rôzneho veku, pováh no najmä projektov, ktoré stojí za to vidieť a zažiť. Trenčín je o
komunitách, malých nápadoch, ktoré vyrástli do veľkých, snoch posúvať sa ďalej a deliť sa o ne s ostatnými."

VIAC

img_9920_720.jpg

Katarína Janíčková 

Co-founder and leader of the cultural and community platform Fabrika umenia

She is a co-founder of the civic association Fabrika umenia, which operates in Partizánske as a cultural and community platform. It differentiates the cultural space of the city, it brings contemporary Slovak art and culture to it. Our mission is to build a cultural and community space in Partizánské, which will stimulate and contribute to the growth of culture, the region, but especially man as such. Katarína studied History and Theory of Art and Architecture at TRUNI, which led her to delve into the history of Baťa in her native Partizánské. This topic has become an important part of the Art Factory. It draws attention to the values of architecture and urbanism of this "Ideal Industrial City".

 

Katarína lives in Partizánské, she is fully dedicated to the Art Factory and other projects such as the Atmosphere Festival and the [1: 1] WORKSHOP.

www.fabrikaumenia.sk

162155_1a1ba8a7e1f7479c8fcc7848d6e34b5a_mv2.webp

Martin a Martina

 Prvý bezobalový obchod v Trenčíne

- Bezobalis

"Martin a Martina - dvojka, ktorej cesty boli prepletené od prvého momentu, ako sa spoznali. Rozhodli sa opustiť korporátne prostredie, v ktorom spoločne pracovali a venovať sa práci, ktorá je v súlade s ich hodnotami. A tak spoločne založili prvý bezobalový obchod v Trenčíne – Bezobalis."

VIAC

thumbnail_DSC_3117 n.jpg

Barbora Petríková

Riaditeľka galérie M. A. Bazovského

Babrora už viac ako 4 roky vedie tím Galérie Miloša Alexandra Bazovského v Trenčíne. Počas tohto obdobia sa podarilo zrekonštruovať galerijnú recepciu, knižnicu, vytvoriť nový výstavný intermediálny priestor, vytvoriť novú stálu expozíciu Trenčanov a zrekonštruovať stálu expozíciu M.A. Bazovského, ktorá sa dostala do finále Národnej ceny za dizajn. V galérii podporuje nové spolupráce s miestnymi organizáciami a komunitami. Veľmi rada dáva priestor novým projektom a mladým začínajúcich umelcom. Vyštudovala fotografiu a intermediálne presahy u prof. Ľuba Stacha na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Niekoľko rokov pôsobila ako pedagóg na Strednej umeleckej škole v Trenčíne a na Trenčianskej univerzite Alexandra Dubčeka.

www.gmab.sk

thumbnail_Ondrej_Slivka_VINYL_LAB_foto_Boris_Nemeth_010_DSF7957.jpg

Ondrej Slivka

Manufacturer of vinyl records at VinylLab, enthusiast of minority art and creation

Ondrej has lived in Trenčín since he was 20 years old. In 2012, he founded a company in Trenčín for the piece production of vinyl records called VinylLab. Together with the recording and production studio Men at Sound, they form one workshop. At the beginning of 2022, Ondrej will launch expanded production from individual vinyls to mass vinyl production, by pressing vinyl records at higher costs for independent publishers of all genres from all over Europe as the first press in Slovakia. He also plans to expand this concept with a new music label / publishing house, an experimental studio, a space with the opportunity to present his work directly at the place where it came from production, a place for workshops and informal education of children, youth and to support creative activities by mixing several disciplines. This model should work in this spirit within 2 years and aim for 100% environmental sustainability.

thumbnail_foto Silvia Sivenova.jpg

Silvia Šiveňová

Guarantor of the Department of Animation at the School of Arts and Crafts in Trenčín, Director of the Private Elementary Art School Stromová 1

Silvia studied film animation at university and uses animation work to create videos for various projects. Silvia is also involved in dance and likes to combine the topic of "dance" with painting and video projection. She also works as a dance teacher, co-organizer of dance events and balls, dramaturg and director of dance performances within the MS Dance studio.

DSC09499.jpg

Martin Dorot

Galerista a dramaturg, zakladateľ združenia Nová Vlna

Martin Dorot sa po 12 rokoch vrátil do Trenčína a založil združenie Nová Vlna, ktoré sa primárne venuje výstavníctvu a tvorbe príbuzných projektov v oblasti kultúry. Týmto projektom obohatil Trenčín o kultúrny priestor, ktorý mu v danom momente v meste chýbal. Pred tým ako sa vrátil do Trenčína pôsobil ako manažér kvality v logistických firmách v zahraničí. Má dvoch synov a miluje aktívny život s rodinou v prírode. Má rád literatúru, hlavne z oblasti umenia, architektúry či ekológie. Vie si vychutnať kvalitnú hudbu, ktorú doslova zbiera do svojej vinylovej kartotéky. Žánre nerozlišuje, ako sám hovorí, v každom sa dá nájsť niečo kvalitné.

www.novavlna.sk

24.jpg

Branislav Hollý

Zakladateľ Artkina Metro

a OZ LampART

“Trenčín je mesto, v ktorom som prežil krásne detstvo, našiel osudové priateľstvá, spoznal oslobodzujúci pocit pri hudobnej tvorbe, zažil prvú lásku, nezabudnuteľné koncerty, objavil mágiu divadla a filmu, či čaro túlania sa po lesoparku Brezina.”

VIAC

07.jpg

Luisa Szabo Kočiš

Učiteľka huslí, spoluzakladateľka knižného vydavateľstva Atomic, spoluorganizátor Literárne Mecheche

“Trenčín pre mňa predstavuje môj domov, rodinu, kamarátov a hlavne výnimočné miesto kam som sa vždy rada vrátila. Trenčín ma vždy pritiahol naspäť, kdekoľvek som bola. Nakoniec sa stal aj mestom, kde sme sa s rodinou rozhodli zostať a zároveň sa pokúsiť prispieť k lepšiemu životu v Trenčíne tým, čo vieme.”

VIAC

06.jpg

Štefan Oliš

Teacher at ŠUP Trenčín, artist,

co-founder of non-profit association TRAKT

„Trenčín is my hometown, where I live since childhood. My strong connection with the city is mostly thanks to my grandma who was born in Trenčín. All my life I am learning about its history and evolution which means I know it by heart. Few years I lived in different slovak and foreign cities but Trenčín always have been and still is my ,,base camp''...."

VIAC

1_orez.jpg

Zuzana Révészová

Výskumníčka, plánovačka, zakladateľka Spolky

Zuzana pracuje na tom, aby sa strategické dokumenty miest a obcí robili s čo najväčšou citlivosťou pre svojich adresátov. Či už sú to obyvatelia a obyvateľky rôzneho veku a životnej situácie, alebo citlivé životné prostredie. Venuje sa tomu z pozície výskumníčky, projektovej manažérky, facilitátorky, organizuje aj komunikačné kampane, dizajnuje participatívne procesy a vyhodnocuje vstupy vo finálnom spracovaní. Kultúra je pre ňu prioritná oblasť, venuje sa jej dlhodbo výskumne aj pracovne, ako manažérka v Creative Industry Košice a ako členka kolektívu Spolka a doktorandka na Katedre regionálnych vied a manažmentu Ekonomickej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

www.spolka.cc

file.jpg

Dušan Sviečka 

Zlínský kreativní klastr, víceprezident

Dušan se celou svou profesní kariéru věnuje kultuře a kreativě. V rámci svého působení ve Zlínském kreativním klastru a Technologickém inovačním centru pomáhá rozvoji kulturních a kreativních odvětví v lokálním i národním měřítku. Je zakládajícím členem a předsedou občanského sdružení HUCOT, které realizuje aktivity se zaměřením na audiovizuální umělecké projekty. Je také zastupitelem města Zlína a členem Kulturního fondu a Kulturní komise kde se stará o financování kulturních projektů na území města. Má rád alternativní kulturu, dobrodružné cestování, inovativní technologie a les :)

www.kreativnizlin.cz

02.jpg

Mária Dutková

organiser of the HoryZonty Adventure Film Festival

"Trenčín is my life. My family, my friends, my work. It is the city of my first love stories, of exploring the taste of real life, of unforgettable experiences and memories. I can feel the soul of the city beating inside me..."

VIAC

20.jpg

Laura a Lujza
časopis Hmota

Celoslovenský študentský časopis

“Pre nás je Trenčín mestom priateľskej atmosféry a komunity. Náhodné stretnutia v kaviarňach, kreatívne podujatia aj kultúrne akcie vytvárajú spolupatričnosť medzi jednotlivcami i projektmi. Hovorí sa, že v Trenčíne sme všetci poprepájaní a my súhlasíme. Trenčín má vďaka skvelej komunite ľudí veľký potenciál rásť."

VIAC

thumbnail_P9104102.jpg

Juraj Kocnár

Zakladateľ firmy Coffee Sheep 

Juraj je rodený trenčan, vyštudoval Fakultu záhradného a krajinného inžinierstva na SPU v Nitre. Po viacerých zahraničných pracovných skúsenostiach sa rozhodol, že Trenčín je mesto kde chce žiť, tvoriť a pracovať. Podľa slov Juraja nie je Coffee Sheep len kaviareň a pražiareň kávy. Je to komunitné a kultúrne centrum v meste Trenčín, ktoré navštevujú ľudia kvôli príjemnej, priateľskej a inšpiratívnej atmosfére už od roku 2014. Firma sa popri svojej hlavnej podnikateľskej činnosti v gastronomickom zameraní snaží po celý čas súbežne realizovať pravidelný kultúrny program, ktorý vychádza z Jurajovho videnia toho, ako by tieto rozdielne činnosti mohli udržateľne fungovať spoločne. Juraj má ku kultúre naozaj blízko, sám pôsobil vo viacerých hudobných formáciách ako - Kubra Sound System, Autumnist alebo aktuálne v projekte Slowlick.

 

www.coffeesheep.sk

10.jpg

Filip Ovádek

Designér, street art umelec, dj, zakladateľ Fest Art, člen Face2bass

“Trenčín je pre mňa domov, rodina a priatelia . Narodil som sa tu a aj keď som odtiaľto na nejaký čas odišiel, neváhal som sa sem vrátiť. Je to jedno z najkrajších miest a je plné kreatívnych ľudí, ktoré ho posúvajú stále ďalej.”

VIAC

beata.seberiniova.jpg

Beáta Seberíniová

Kultúrna manažérka

Beáta Seberíniová works as a freelance culture manager at different projects. She also works as a Co-ordinator of Antena - network of independent culture centres in Slovakia. Her professional background is in Theatre management and International Events and festival management which she studied in Slovakia (Academy of performing arts Bratislava ) and in Scotland (Edinburgh Napier University). She worked at different coordination and management positions both home and abroad.

lt2.jpg

Lukáš Trčka

Technology Innovation Center Zlín, legal representative 

In addition to his work in the Zlín Region, where he has been supporting the development of cultural and creative industries in multidisciplinary contexts (eg. IT or industry), Lukáš also works as a professional guarantor of the National Innovation Platform KKO at the Ministry of Industry and Trade. It supports the development of creativity and entrepreneurship of pupils and students through experiential courses in schools. Years ago, he helped the Faculty of Multimedia Communication at Tomáš Baťa University in Zlín to accredit the Arts Management department, and he still works here as an external lecturer of business models in the creative industries. He is a proud father and an avid skier.

www.kreativnizlin.cz